Växelkurs mellan silvermark och mark penningar 1291–1540
Av Bo Franzén & Johan Söderberg
Den svenska markens (mark penningar) finvikt i silver sjönk gradvis under Medeltiden, vilket märktes i en växande kurskillnad mellan den svenska marken och silvermarken (mark lödig). Silvermarken tycks ha varit en stabil myntenhet. En silvermark antas här, liksom i tidigare forskning, innehålla 210,6 gram silver (Heckscher 1968, s. 62; Franzén & Söderberg 2006).
Reduceringen av silverinnehållet i den svenska marken ägde rum över lång tid och folk var medvetna om att myntens finvikt ofta ändrades nedåt. Därför angav man ofta vilken kurs mellan den valuta som faktiskt användes och den stabila silvermarken som skulle tillämpas i enskilda transaktioner. I samband med att en bondgård såldes år 1518 för 120 mark kom till exempel säljaren och köparen överens om att beloppet skulle erläggas i svenska mark ”så gott mynt att varje sexton göra en lödig mark” (Forssell 1872, s. 24 n 2). Kursen mellan den svenska marken och silvermarken var i det här fallet således 16:1.
Kursen mellan den svenska marken och silvermarken anges nedan som en tidsserie. Så gott som alla kurser är marknadskurser och avser den faktiska växelkursen (till exempel den som nämns ovan i samband med gårdsförsäljningen år 1518), inte den faktiska silverhalten i de svenska markmynten. Under perioden 1521–1540 är marknadskurser emellertid sällsynta och kurserna baseras mestadels på beräkningar av silverhalten i den svenska marken (enligt Forssell 1872, ss. 90–1). För vissa år finns inga tillgängliga växelkurser och värden har i dessa fall interpolerats.
Beräkningen av silverpriset på olika varor i denna databas före 1540 baseras på dessa växelkurser. Ett exempel: år 1346 var priset på en oxe 3 svenska mark. Växelkursen mellan svenska mark och silvermark var vid denna tidpunkt 5:1. En svensk mark kunde alltså lösas in mot 210,6/5 = 42,1 gram silver. Priset i silver på oxen uppgick därmed till (3/5)*210,6 = 126,4 gram silver.
Förteckning av variabler och deras definitioner:
| Variabel |
Förklaring |
Växelkurs mellan silvermark och mark penningar, 1291–1540
|
Växelkursen anger hur många svenska mark som ansågs motsvara en silvermark på 210,6 gram. |
| Den svenska markens (mark penningar) finvikt i silver |
Baserat på serien ovan. Denna serie är mer praktisk att använda när ett givet pris i svenska mark ska räknas om till silvermark. |
Referens
Forssell, Hans, Anteckningar om mynt, vigt, matt och varupris i Sverige under de för26162sta femtio åren af Vasahusets regering, Stockholm: Norstedts 1872
Franzén, Bo & Söderberg, Johan (2006), “Svenska spannmålspriser under medeltiden i ett europeiskt perspektiv”, Historisk tidskrift, vol. 126:2, 189-214
Heckscher, Eli F. (1968), Svenskt arbete och liv, femte upplagan, Stockholm: Aldus/Bonniers