Per Jansson

Per Jansson

Deputy Governor

Per Jansson took up the post of Deputy Governor of the Riksbank on 1 January 2012 with a term of office of five years. His term of office was extended for a further five years from 1 January 2017, and then for a further six years from 1 January 2022. Per Jansson’s mandate will therefore run until 31 December 2027.

Press photo of Per Jansson can be found on the page Photos of members of the Executive Board

International assignments

  • EU’s Economic and Financial Committee (EFC)
  • the Committee on the Global Financial System (CGFS)
  • the Governor of the Riksbank’s alternate on the Board of Directors of the BIS

CV

Download the CV of Per Jansson

Speech

Visit Speeches and presentations to show all speeches of Per Jansson.