Hur blir man penningpolitisk motpart?
För att kunna delta i det penningpolitiska styrsystemet och exempelvis låna och placera i Riksbankens stående faciliteter behöver man ansöka och bli godkänd att vara penningpolitisk motpart.
I skriften ”Riksbankens penningpolitiska styrsystem – övergripande beskrivning” finns en detaljerad beskrivning av hur det penningpolitiska styrsystemet fungerar. De penningpolitiska instrument som används i det penningpolitiska styrsystemet beskrivs närmare på sidan Penningpolitiska instrument.
För penningpolitiska motparter finns särskilda rapporteringskrav, se sidan Rapportering.
I Riksbankens Villkor för RIX och penningpolitiska instrument preciseras att endast RIX-deltagare som är kreditinstitut enligt EU-rätten och som har säte eller filial i Sverige kan ansöka om att bli penningpolitiska motparter. Därutöver krävs att man är deltagare i RIX-RTGS. En penningpolitisk motpart måste också ha operationell förmåga att agera på relevanta finansiella marknader och träffa affärsavslut med Riksbanken och andra penningpolitiska motparter.
I "Anvisningar Motpartsansökan" ges mer detaljerade anvisningar för att ansöka om att bli penningpolitisk motpart (och/eller motpart i valutatransaktioner). Ansökan ska göras på en särskild blankett. Ansökan att bli penningpolitisk motpart görs med blankett H9_C och ansökan om att bli motpart i valutatransaktioner görs med blankett H9_D. Riksbanken prövar varje ansökan och om institutet anses uppfylla kraven för deltagande tecknar institutet ett anslutningsavtal med Riksbanken.
De närmare kraven för att bli penningpolitisk motpart (och motpart i valutatransaktioner) framgår av "Villkor för RIX och penningpolitiska instrument". Kraven på en deltagare i RIX-RTGS framgår på sidan Hur blir man RIX-deltagare?.
Närmare information om säkerhetsarrangemang framgår av "Bilaga H4 Anvisningar säkerheter".
För användningen av de penningpolitiska instrumenten finns särskilda "Anvisningar Penningpolitiska instrument".