Motparter med tillgång till särskilda faciliteter för centrala motparter

En central motpart kan få tillgång till särskilda in- och utlåningsfaciliteter.

I Riksbankens Villkor för RIX och penningpolitiska instrument preciseras att endast centrala motparter som är RIX-deltagare och certifierad för RIX-RTGS och som clearar i svenska kronor kan bli Motpart med tillgång till särskilda faciliteter för centrala motparter.

För Motpart med tillgång till särskilda faciliteter för centrala motparter finns särskilda rapporteringskrav, se sidan Rapportering.

I "Anvisningar Motpartsansökan" ges mer detaljerade anvisningar för att ansöka om att bli Motpart med tillgång till särskilda faciliteter för centrala motparter. Ansökan ska göras på en särskild blankett, Blankett H9_E. Riksbanken prövar varje ansökan och om institutet anses uppfylla kraven för deltagande tecknar institutet ett anslutningsavtal med Riksbanken.

Kraven på en deltagare i RIX-RTGS framgår på sidan ”Hur blir man RIX-deltagare”.

Närmare information om säkerhetsarrangemang framgår av "Bilaga H4 Anvisningar säkerheter".

Motparter med tillgång till särskild inlåningsfacilitet för centrala motparter

  • Nasdaq Clearing AB

Motparter med tillgång till särskild utlåningsfacilitet för centrala motparter

  • Nasdaq Clearing AB
Uppdaterad 2024-02-16