Jansson: Ansvarsfull lönebildning stärker köpkraften och sysselsättningen

Presentation ”Det finns starka skäl att tro att den nu förhöjda inflationen är övergående. Därför var det i september möjligt att ge konjunkturen ytterligare lite räntesstöd utan att ta allt för stora risker när det gäller inflationen.” Det sa vice riksbankschef Per Jansson när han motiverade Riksbankens senaste räntesänkning på Medlingsinstitutets konferens Samhällsekonomiska förutsättningar för lönebildningen.

Datum: 2025-10-22 13:05

Talare: Vice riksbankschef Per Jansson

Plats: Medlingsinstitutet

Per Jansson, vice riksbankschef

Per Jansson, vice riksbankschef.

Riksbankens analys pekar på att inflationen fortsätter sjunka det närmaste halvåret. Samtidigt väntas den tillfälliga sänkningen av matmomsen leda till märkbara variationer i den uppmätta inflationen de kommande åren.

”Det är rimligt att vi i penningpolitiken ’ser igenom’ den typen av tillfälliga skatteförändringar, på samma sätt som jag tror att arbetsmarknadens parter kommer att göra i lönebildningen. Men för oss på Riksbanken blir det viktigt att följa hur hushållens och företagens förväntningar och beteende påverkas, så att inflationssvängningar som från början är tillfälliga inte blir mer varaktiga.”

Han lyfte att arbetsmarknadens parter visade stort ansvar under perioden med allt för hög inflation.  

”Reallönerna stiger sedan en tid tillbaka och det finns goda förutsättningar för fortsatta ökningar. Tillsammans med lägre räntekostnader och finanspolitiska åtgärder, väntas detta tydligt stärka löntagarnas köpkraft framöver.”

Jansson betonade också att en ansvarsfull lönebildning under lång tid spelat en viktig roll för att hålla uppe sysselsättningen i Sverige.

Uppdaterad 2025-10-22