Auktionsdatum 2021-02-12

Särskilda villkor för Riksbankens program för kredit i svenska kronor för vidareutlåning till svenska icke-finansiella företag (särskilda villkor v-kredit)
Anbudsförfarande, 2021-02-12
Anbudsdag 2021-02-12
Anbudstid 10.30-11.00 (CET/CEST) på Anbudsdagen
Erbjudet Belopp 50 miljarder SEK
Högsta Tillåtna Anbudsvolym 12,5 miljarder SEK från enskild anbudsgivare
Likviddag 2021-02-16
Lägsta Tillåtna Anbudsvolym 10 miljoner SEK per anbud
Slutlig Återbetalningsdag 2025-02-17
Största Tilldelning 25 procent av Erbjudet belopp
Tilldelningstidpunkt Senast 11.30 (CET/CEST) på Anbudsdagen
Återbetalningsdag 2022-02-16
Optionsåterbetalningsdag 1 2023-02-16
Optionsåterbetalningsdag 2 2024-02-16
Räntesats Riksbankens vid var tid gällande reporänta
Tilläggsräntesats 0,10 procent.

Stockholm, 2021-02-10

Observera att det här enbart är ett kommentarfält.
Vid frågor?
Besök våra frågor och svar (öppnas i nytt fönster)

Din kommentar gick inte att skicka, vänligen försök igen senare

Uppdaterad 2021-02-10